Hoeveel jaar is de Yavuz Sultan Selim-brug geopend? Wat is er gebeurd tijdens het bouwproces?

yavuz-sultan-goedaardige-brug-over-enkele jaren-wat-van-leven-in-bouwproces
yavuz-sultan-goedaardige-brug-over-enkele jaren-wat-van-leven-in-bouwproces

Yavuz Sultan Selim Bridge of Third Bosphorus Bridge is een brug gebouwd aan de noordkant van de Bosporus met uitzicht op de Zwarte Zee. De naam werd gegeven aan Selim I, de negende Ottomaanse sultan en de eerste Ottomaanse kalief. De brugroute bevindt zich in de wijk Garipçe in Sarıyer aan de Europese kant en in de wijk Poyrazköy in Beykoz aan de Anatolische kant.


Köprü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek, tüm köprü sınıflarında ikinci en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun, tüm asma köprüler arasında dokuzuncu en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsüdür. Temeli Mayıs 2013’te atılmıştır ve 27 ayda ₺8,5 milyar lira harcanarak inşa edildikten sonra Ağustos 2016’da trafiğe açılmıştır.

geschiedenis

İhalede Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy’ün yap-işlet-devret modeli ile ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun kalan kısımlarının da öz kaynakla inşa edilmesi şeklinde planlanmıştır. Yatırımın KDV’den istisna tutulması sebebiyle ihalesi 15 gün ertelenmiştir. 20 Nisan’da yeniden ihalesi yapılmıştır. 11 firmanın şartname aldığı ihalede 5 firma teklif vermiştir.

  • Salini-Gülermak Joint Venture
  • İçtaş Construction Industry Trade Inc.-Astaldi Joint Venture Group,
  • China Communications Construction-Doğuş Construction Trade Inc.-Yapı Merkezi-Arkon Construction Joint Venture,
  • Mapa Construction and Trade Inc.
  • Cengiz Bouw-Kolin Bouw-Limak Bouw-Makyol Bouw-Kalyon Bouw  

İhaleyi 29 Mayıs 2012’de, 10 yıl 2 ay 20 gün ile en kısa yapım ve işletim süresini veren İçtaş-Astaldi (İtalyan) ortaklığı kazanmıştır. Yüklenici firma, yedi bankadan 2,3 milyar dolarlık kredi çekti.[8] Köprünün temelleri dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile 29 Mayıs 2013’te atılmıştır

6 Mart 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla köprüdeki son tabliyenin montajı ile iki kıta üçüncü kez birleşmiştir.

Constructieredenen

Hâlihazırda İstanbul Boğazı üzerinde bulunan 2 köprünün özellikle günün belirli saatlerinde yaşanan aşırı yoğunluk nedeniyle tam anlamıyla işlevini yerine getiremediği düşünülerek Boğaz’a üçüncü bir köprünün yapılması 2000’li yıllardan itibaren dile getirilmeye başlanmıştır. İlk somut adım, 2009 yılında 60. hükûmet döneminde atıldı. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, üçüncü köprünün gerekli olduğunu ve kısa bir sürede yapılması gerektiğini savunarak, helikopterle köprünün güzergâhını belirlemek için keşif gezileri yaptı.

Beslissingsfase

Köprünün yeri uzun süre belirsiz kaldı ve güzergâh konusunda çeşitli iddialar ortaya atıldı, ancak özellikle şehrin ormanlarla kaplı kuzey kesimleri iddialar arasında öne çıktı. Dönemin Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul il başkanı Gürsel Tekin ise Erdoğan’ın bilgisiyle hazırladığını öne sürdüğü belgelerle bir basın açıklaması yaparak üçüncü köprünün Beykoz ile Tarabya arasında yapılacağını iddia etti. Köprü için inşa edilecek otoyolun Silivri’nin ormanlık bölgelerinden başladığını ve otoyolun İstanbul’un ormanlarına ve su havzalarına zarar vereceğini belirtti. Otoyolun geçeceği güzergâh üzerinde on binlerce dönüm arazinin el değiştirdiğini, iddialarının yalanlanması hâlinde paylaşmak üzere başka belgelere de sahip olduğunu söyledi.

Gürsel Tekin’in iddiaları hükûmet tarafından yalanlanmadı ancak kesin güzergâhın hâlâ belli olmadığının altı çizildi. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı basın açıklamasında üçüncü köprünün diğer iki köprünün kuzeyinde yapılacağının kesin olduğunu, uçlarının ise Tarabya-Beykoz ya da Sarıyer-Beykoz arasında olacağını, kesin karara varılmadığını söyledi.

De details van de snelweg die zal worden gebouwd met de brug en de brug werden verwerkt in de 25 duizend schaal ontwikkelingsplannen. Echter, Çorlu-Çerkezköy bölgesine üçüncü bir havaalanı yapılması, Anadolu Yakası’nın kuzey bölümünde Riva çevresinin turizme açılması, İzmit yakınlarına büyük bir teknopark yapılması da planlandı. Köprünün kuzeydeki orman arazilerine ve içme suyu havzalarına zarar vermemesi için tünel ve viyadük ağırlıklı olacağı söylendi. Ayrıca köprünün öncüllerinin aksine devlet eliyle değil, yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırılacağı bildirildi. 29 Nisan 2010 tarihinde dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan basın açıklamasında üçüncü köprünün kesin güzergâhının Garipçe-Poyrazköy arası olduğu belirtildi. Köprünün maliyetinin kamulaştırma bedelleri ve yapım harcamalarla birlikte 6 milyar dolardan fazla olacağı bildirildi.

Naming

Temel atma töreni sırasında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, köprünün adının Osmanlı İmparatorluğu’nun dokuzuncu padişahı I. Selim’e (1470-1520) ithafen Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacağını duyurdu. 1512-1520 yıllarında hüküm süren I. Selim, imparatorluğun yükselme döneminde sınırları Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı ele geçirerek genişletmiş ve 1517’de Mısır’ı fethederek halifelik makamını Osmanlı Hanedanı’na geçirmişti. Takma adı olan Yavuz, Osmanlıca ve Türkçe tarih kitaplarında yaygın şekilde kullanılarak benimsenmiştir.

Köprünün adı, Türkiye’de yaşayan Alevilerin tepkilerine yol açtı. Aleviler, şiddet içeren sert yönetimi yüzünden kendisine Yavuz denen I. Selim’in, Osmanlı’da kendilerine yapılan zulmün simgesi olduğunu belirterek adın değiştirilmesini istediler. Anadolu’daki Şahkulu İsyanı (1511) ve Kuzeybatı İran’daki Çaldıran Muharebesi (1514) sırasında Alevi Kızılbaş savaşçılar, kendileri gibi İslam’ın Şii mezhebinden olan Safevî şahı I. İsmail’den yana tavır almış ve çeşitli kaynaklara göre bu yüzden I. Selim, Osmanlı üstünlüğüyle sonuçlanan bu olayların ardından hain ve kâfir ilan ettiği Kızılbaşların katledilmesini emretmişti.

Köprü adının Yavuz Sultan Selim oluşuna dair tartışmalar açılıştan sonra da devam etti. 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adlandırma konusunda bizzat kendisine yöneltilen eleştirilere cevap olarak “Köprünün adını Tayyip Erdoğan koymadım, ne kadar mütevazıyım görüyorsunuz.” dedi ve I. Selim’in döneminde geniş sınırları yöneten önemli bir padişah olduğunu dile getirdi.

Bouwfase

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşaatı, köprünün her iki ayağının oturduğu Garipçe ve Poyrazköy mevkilerinde eş zamanlı olarak yapılmaya başlandı. 29 Mayıs 2013 tarihinde temeli atılan köprü ayaklarının inşaatı 24 Ekim 2014 tarihinde tamamlanmıştır. Köprü ayakları deniz seviyesinden 330 metre, zemin başlangıcından 322 ve 320 metre uzunluğundadır.

Projede 700’ü mühendis, toplam 8000’den fazla kişi çalışmıştır. Projede 22 metrelik çap ile Avrupa’nın en geniş tüneli de inşa edilmektedir. Projede en ağırı 923 tonluk olan 53 çelik tabliye kullanılmıştır. Bu tabliyeler için Güney Kore’den gelen çelik saçlar Türkiye’de işlenmiştir.

Ongeveer 4.000 LED-armaturen werden op de brug geïnstalleerd door een team van 11 klimmers. 16 miljoen gekleurde armaturen zullen lichtspelletjes spelen op de brug. De kosten van dit onderdeel bedragen ongeveer $ 5 miljoen.

Tijdens de bouw van de brug, bij de bouw van het viaduct, stierven 3 arbeiders op 5 april 2014, toen de pier, die de dag ervoor een passend rapport kreeg, hoewel deze zonder onderscheid werd gebouwd.

Bebossingsplanning

De regering is van plan vier bomen te planten voor elke boom die in het kader van het project wordt gekapt. 300.000 bomen op de projectroute zijn overgebracht naar andere locaties. In het kader van het project is besloten om 1400 hectare grond te reserveren en in het kader van dit plan is de toezegging voor ongeveer 1100 hectare nagekomen. Naast de resterende 300 hectare is besloten om 1000 hectare land te bebossen vanwege extra wegen. Als de verbintenissen inzake bebossing worden nagekomen, wordt 2400 hectare land bebost. Volgens officiële cijfers zijn er vandaag 2,5 miljoen bomen geplant in dit project. Het totale aantal te planten bomen in het kader van het project bedraagt ​​5,1 miljoen. Volgens de afspraken die zijn gemaakt met de Algemene Directie Bosbouw van het Ministerie van Bosbouw en Waterzaken, zal ICA 604 duizend jonge boompjes planten op de Yavuz Sultan Selim-brug en de Northern Marmara Motorway Project-route.

Openingsceremonie

Köprü 26 Ağustos 2016’da gerçekleştirilen resmî tören ile hizmete açıldı. Törene Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa El Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir Izetbegović, Makedonya Cumhurbaşkanı Corge İvanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 11. Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yanı sıra Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili ile birlikte birçok bakan, milletvekili ve halk katıldı.

27 Ağustos 2016 saat 00:00’da köprü araç trafiğine açıldı. Ayrıca 31 Ağustos 2016’ya kadar geçişlerin ücretsiz olacağı açıklandı.


sohbet

Feza.Net

Wees de eerste om te reageren

Beoordelingen

Gerelateerde artikelen en advertenties