Japanse nieuwe hogesnelheidstrein met een futuristisch ontwerpYakında çalışmaya başlayacak yeni hızlı tren, tasarımıyla kendine hayran bırakıyor. Oldukça fütüristik bir dış görünüşe sahip olan tren ayrıca her açıdan modern teknolojiyle donatılmış.

Söz konusu Japonya olunca tasarım ve teknolojinin fütüristik bir yaklaşıma sahip olacağını düşünmek yanlış olmaz. Yakında hizmete konulması planlanan yeni hızlı tren de bu iki kombinin birleşimini hayata geçiriyor. Yeni nesil hızlı tren, henüz faaliyette olmadığı için şimdilik performansıyla değilse bile tasarımıyla göz kamaştırıyor. Oldukça yenilikçi bir görünüme sahip olan hızlı trenin teknolojik özellikleri de biliniyor. Faaliyete girdikten sonra bu trenin Japonya’nın en hızlısı olacağı düşünülüyor.

Bir teknoloji harikası
Tren, Alfa-X ismiyle tanıtılırken, E956 serisi olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım olarak şimdiki modele göre daha hafif parçalardan yapılan trenin burnu da şimdikine göre oldukça uzun. Ama bu uzunluğun bir sebebi var. Görüntüsünün her ayrıntısında teknolojik bir gizem barındıran trenin burnu, tünellere hızlı giriş yapıldığında olabilecek basınç dalgalarının önüne geçiyor. Ayrıca trenin titreşim yumuşatma özelliği sayesinde yüksek hızlarda daha az sarsıntılı yolculuk gerçekleşeceği düşünülüyor. Deprem bölgesi Japonya’nın yeni nesil hızlı treni depreme karşı da dayanıklı. Eski modellere kıyasla daha sağlam parçalardan elde edilen bu tren, herhangi bir sarsıntı anında raylardan kolay kolay ayrılmıyor. Japonya’nın şu anki hızlı treni, saatte 320 kilometre ilerliyor. Ancak yeni nesil fütüristik trenin saatte 400 kilometrelik bir hıza ulaşabileceği düşünülüyor. Trenin test aşamaları ise 2019’da başlayacak.

bron: www.log.com.tr

Reklamlar

Hogesnelheidstrein NieuwsWees de eerste om te reageren

Schrijf een recensie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Ontdek hoe uw reactiegegevens worden verwerkt.