Stille, betrouwbare en milieuvriendelijke snelwegenSessiz, güvenilir ve çevre dostu otoyollar :Otobanlardaki trafik çok fazla ses kirliliği oluşturuyor. Bunun asıl nedeni de araba motorları değil. Yol yüzeyine sürtünen lastiklerin çıkardığı ses bu gürültünün ana kaynağı.
Bu soruna çözüm bulmak için Danimarkalı araştırmacılar bazı deneyler yaptı. Deneylerde, tekerleklerin çıkardığı gürültüyü azaltmak için yolun bazı bölümleri özel bir ürünle kaplandı.
Belçika Yol Araştırma Merkezi’nden (BRRC) gürültü ve yüzey karakteristikleri uzmanı PERSUADE Proje Koordinatörü Luc Goubert yapılan testlerle ilgili: “Otoyolların gürültüsünü azaltmak istiyorsanız yol yüzeyini iyileştirerek lastiğin yolla temasından kaynaklanan gürültüyü azaltmanız gerek. Bunun için üç parametreniz var: Zeminin dokusu, yol tutuşu ve esnekliği. Yol yüzeyinin esnekliği bugüne kadar yeterince araştırılmamış bir parametredir.” dedi.
Trafikten kaynaklanan gürültülerle ilgili araştırmalar yapan Hans Bendtsen’e göre ise yapılan akustik ölçümler, geliştirilen bu esnek yol yüzeyinin rahatsız edici trafik gürültüsünü yüzde 85 oranında azalttığını gösterdi. “Burada sesin yaklaşık 8 desibel azaldığını görüyoruz. Bu çok önemli bir gelişme. Aynı miktarda bir gürültüyü azaltmak için otoban etrafına 3 metrelik ses emici duvarlar döşemeniz gerekir.”
Konu üzerine laboratuvar deneyleri yapan Annette Neidel, bu yüzeylerin böyle iyi bir sonuçlar vermesini, laboratuvar ortamında yapılan kalıcı iyileştirmeler sonucu yüzeyin ana maddesinin yağmur suyunu emmesine ve lastiğin zeminle daha fazla temasına dayandırıyor. Neidel, ürünün içeriğini “Bu elastik madde, kauçuğu ezilmiş kullanılmış araç lastiklerinden ve parçalanmış granitten oluşturuluyor. Bu maddeler poliüretan ile birlikte yapıştırılıyor.” şeklinde açıkladı.
Yolların kullanılmış araba lastikleriyle kaplanması yeni bir fikir değil. Ancak bundan önceki teşebbüsler bu ürünün dayanıklığı ve başka kritik karakterlerinde ciddi sorunlar çıkarmıştı.
Araştırmacı Hans Bendtsen amaçlarını “Yol tutuşu iyi, fiyatı makul, dayanıklı, sesi de yüksek derecede düşüren bir ürün geliştirmeye çalışıyoruz.” diye belirtti.
Lastiklerin yol tutuşunun iyi olması trafik güvenliği için önemli bir husus. Bunu geliştirmek için İsveç‘te bazı araştırmalar yapılıyor. Kış mevsiminde bile bu kauçuk içeren malzemeden asfalt yüzeye göre daha iyi bir yol tutuşu elde edebilirsiniz.
İsveç Milli Yol ve Ulaşım Enstitüsü’nde (VTI) araştımacı Carl Södergren, özel bir araçla yolun tutuş seviyesini ölçtüklerini söyledi: “Bu özel beş tekerlekli arabayla yol tutuşunu ölçüyorum. Şu düğmeyle tekerleği indirerek bu özel yol yüzeyinin tutuş seviyesini belirleyebiliyorum.”
Bir diğer araştırmacı Ulf Sandberg: “Bu yol yüzeyi normal bir asfalta göre kesinlikle çok pahalı. Ancak yine çok masraflı olan ses emici duvarlara bir alternatif olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani bu ürün bu durumlar için uygun bir seçenek.” diye ekledi.
Ancak bu madde yeteri kadar dayanıklı mı? Araştırmacılar dönen bir mekanizma ile yüzeyin trafik yüküne ne kadar dayanıklı olduğunu yıllarca test ediyor. Test sonucunda ürünün ne kadar zamanda aşındığı ve çevreye yaydığı kirlilik oranı ölçülüyor.
Bjorn Kalman, bu deney sonucunda olumlu sonuçlara ulaştıklarının altını çizdi: “Elastik yüzeyin normal bir asfalta göre daha dayanıklı olduğunu biliyoruz. Ne kadar tozun da havaya yayıldığını ölçüyoruz. Sonuçta bu yol yüzeyi etrafa asfalttan daha az toz yayıyor.”
Araştırmacılar bu ürünün yakın gelecekte Avrupa yollarındaki ses emici duvarların yerini alacağına inanıyor.

Reklamlar

Hogesnelheidstrein NieuwsRailtenders van de week

22 / 04 / 2019 voor evenementenweek

Deze week navigatie

Evenementen laden
Sal 23
Geen evenementen gevonden
Cum 26
Geen evenementen gevonden
Zat 27
Geen evenementen gevonden
Sun 28
Geen evenementen gevonden

Wees de eerste om te reageren

Yorumlar

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Ontdek hoe uw reactiegegevens worden verwerkt.