Konak-tunnels worden in mei geopendKonak Tünelleri mayısta açılacak :AK Parti İzmir milletvekili Denizli: “Kalıcı beton kaplama ve asfalt çalışmalarında sona geliniyor, mayıs ayında Konak Tünelleri’nden araç geçişi başlayacak”
AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Konak Tünelleri’nin Mayıs ayında araç geçişine açılacağını, kamulaştırma tepkilerine neden olan Damlacık semtinin ise turistik merkez haline geleceğini belirtti.
Tünellerde yaptığı inceleme gezisinin ardından yazılı açıklama yapan Denizli, sol tüpün ardından şubat sonu itibarıyla sağ tüpte de ışığın göründüğünü, kalıcı beton kaplama ve asfalt çalışmalarının mayıs ayında tamamlanacağını ve Konak Tünelleri’nden araç geçişinin başlayacağını ifade etti.
İzmir Milletvekili ve Ulaştırma Eski Bakan Sayın Binali Yıldırım’ın 2011 seçimlerinde açıkladığı 35 projeden biri olan Konak Tünelleri’nin bin 674 metre uzunluğunda olduğunu, dönel kavşak ve bağlantı yollarıyla birlikte bu uzunluğun 2 bin 500 metreyi bulduğunu kaydeden Denizli, tünellerin şehir içi trafiğin rahatlamasına katkı sağlayacağını belirtti.
Konak Tünelleri’nin inşaatını engellemek için uğraşan çevrelerin başarıya ulaşamadığını ancak trafiğe açıldığında bu tünelleri en fazla bu kesimin kullanacağını ifade eden Denizli, tartışmaların merkezinde yer alan Damlacık semtinde kamulaştırılan alanların kamu yararı gözetilerek kullanılacağını bildirdi.
Damlacık’taki tescilli binaların restore edileceğini, boşaltılan binalardan riskli olmayanlarda yaşamın devam edeceğini, yıkılan binaların bulunduğu alanların ise kamu yararı için kullanılacağını açıklayan Denizli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Tüneller bittiğinde yapılacak düzenlemeler sonrasında Damlacık semti, İzmir’in gözde turistik mekanlarından biri olacak. Tarihi Damlacık Camisi restorasyonu başlıyor. Konak Tünelleri’nin üstündeki tarihi binalara işlev yüklenmesiyle birlikte bambaşka bir Damlacık göreceğiz. Bölgedeki kazı çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler müze yetkililerine teslim edildi. Halen tarihi eserlerin tasnifi devam ediyor. Henüz proje aşamasında ama çıkarılan eserleri bölgedeki tescilli binaları müze haline getirerek sergileyebiliriz.”
İlknur Denizli, projeyi yakından takip eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür ettiklerini de kaydetti.

Reklamlar

Hogesnelheidstrein NieuwsRailtenders van de week

22 / 04 / 2019 voor evenementenweek

Deze week navigatie

Evenementen laden
Sal 23
Geen evenementen gevonden
Cum 26
Geen evenementen gevonden
Zat 27
Geen evenementen gevonden
Sun 28
Geen evenementen gevonden

Wees de eerste om te reageren

Yorumlar

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Ontdek hoe uw reactiegegevens worden verwerkt.