Maatregelen bij overwegen kruisen ongevallenSon 10 yılda alınan önlemler sayesinde hemzemin geçit kazaları ile bu kazalardaki ölü ve yaralı sayıları büyük oranda azaldı. Söz konusu süreçte hemzemin geçitlerdeki kaza sayısında yüzde 78, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısında yüzde 15, yaralı sayısında ise yüzde 50 azalma sağlandı.

TCDDXCHARXnin XCHARXHemzemin Geçit RaporuXCHARXna göre, hemzemin geçitlerdeki kazalar sayısal olarak azalmakla birlikte sonuçları itibari ile TCDDXCHARXnin en önemli sorunları arasında yer alıyor. İstatistiklere göre, AvrupaXCHARXda hemzemin geçitlerde meydana gelen kazalarda her yıl 600 kişi hayatını kaybediyor. Uluslararası Demiryolları Birliğine (UIC) göre, bu kazaların yüzde 95XCHARXi karayolu kullanıcılarından kaynaklanıyor. TürkiyeXCHARXde de durum aynı. 2008-2009 ve 2010 yıllarında hemzemin geçitlerde meydana gelen 497 kaza ve olay, oluş şekline göre incelendiğinde, bunların yüzde 58XCHARXinin karayolu araçlarının XCHARXbariyersiz geçide durmadan girmesindenXCHARX, yüzde 14XCHARXünün ise karayolu araçlarının XCHARXbariyerli geçitlerden slalom yaparakXCHARX yani şerit değiştirerek geçmeye çalışmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Kazalar sonucunda, XCHARXdemiryolu araçlarının geçiş üstünlüğü olmasına rağmen, TCDDXCHARXnin medya aracılığı ile kamuoyu önünde haksızca eleştirildiğiniXCHARX ifade eden TCDD yetkilileri, gazete haberlerinde araç sürücüsü yüzde 100 kusurlu olsa bile geçit kazalarının XCHARXTren Otomobili BiçtiXCHARX, XCHARXTren Hemzemin Geçitte Can AldıXCHARX gibi başlıklarla yayımlanmasından yakınıyor.

Hemzemin geçitlerde geçiş emniyetinin sağlanması görevinin Yüksek Planlama Kurulu Kararı gereğince, karayolunu kullanan kurum ve kuruluşun yükümlülüğünde olduğunu hatırlatan yetkililer, TCDDXCHARXnin yükümlülüğünde olmamasına rağmen, TCDDXCHARXnin 2002-2010 yılları arasında hemzemin geçit iyileştirmeleri için 30 milyon lira harcama yaptığını, 2011 yılında da yine hemzemin geçitlerin iyileştirilmesi ve korumalı hale getirilmesi için 8,5 milyon lira ödenek tahsis edildiğini belirttiler.

2002 yılında demiryolu ağı üzerinde 4.810 hemzemin geçit bulunurken, demiryolu trafik güvenliğini arttırmak için; karayolu araç trafiği yoğun olmayan, görüş alanı düşük olan 1.334 hemzemin geçidin kapatılarak, geçit sayısının 3.476XCHARXya düşürüldüğünü ifade eden TCDD yetkilileri, 2002-2011 yılları arasında serbest çapraz işaretli 530 hemzemin geçidin, flaşörlü, çanlı ve otomatik bariyerli hale getirildiğini kaydettiler. Yetkililer, 2002 yılından itibaren 976 hemzemin geçidin kaplamaları yenilenerek karayolu araçlarının geçiş konforunun iyileştirildiğini vurguladılar.

Son 10 yılda, alınan önlemlerle hemzemin geçitlerdeki kaza sayısında yüzde 78, ölü sayısında yüzde 15 yaralı sayısında da yüzde 50 azalma sağlandı. 2002XCHARXde meydana gelen 189 kazada 43 kişi hayatını kaybedip, 175 kişi yaralanırken, 2011XCHARXde kaza sayısı 42XCHARXye, ölü sayısı 36XCHARXya, yaralı sayısı 87XCHARXye geriledi.

Hemzemin geçitte meydana gelen bir çarpışma olayının UIC standartlarına göre XCHARXkazaXCHARX olarak değerlendirilebilmesi için, olayda ölüm, ciddi yaralanma (iki günden fazla yataklı tedavi), 150 bin avrodan fazla hasar veya 6 saatten fazla trafiğin kesintiye uğraması gerekiyor.

-TCDD öncülüğünde uluslararası çalıştay yapılacak-

TCDD, hemzemin geçit kazalarını önlemeye yönelik çalışmalar kapsamında; 12-13 Ocak 2012 tarihlerinde İstanbulXCHARXda, UIC çatısı altında gerçekleştirilen Uluslararası Hemzemin Geçitler Bilinçlendirme Günü (ILCAD) etkinliğinden sorumlu ekipler ile Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinin katılımlarıyla, XCHARXHemzemin Geçitlerin İyileştirilmesiXCHARX konulu çalıştay düzenleyecek.

Kaynak : http://www.zaman.com.tr/haber

Reklamlar

Hogesnelheidstrein NieuwsWees de eerste om te reageren

Yorumlar

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Ontdek hoe uw reactiegegevens worden verwerkt.